*طراحان ما دیگر بدنبال تولید نوآوری و کار جدید نیستند*

وی همچنین در سال 88 بعنوان پژوهشگر برتر فرش در استان خراسان انتخاب و هم اکنون عضو پیوسته انجمن علمی فرش و عضو تحریریه مجله قالی ایران است و با سایتهای مختلف فرش ایران از جمله سایت اتحادیه فرش دستبافت ایران در ژاپن، اتحادیه قالی تبریز و نهاد علمی پژوهشی فرش ایران همکاری دارد.

احراری در مورد تابلو فرش های قرآنی اظهار داشت: "و ان یکاد" از دیرباز و ایام کهن در میان تمام مسلمانان به عنوان یک آیه تاثیر گذار و کارآمد برای دفع بلا و چشم شوری به کار می رفته و تا امروز هم این سنت حفظ شده است. ضمن این که دستمایه قرار گرفتن این آیه به عنوان تابلو فرش زیاد  قدیمی نیست و خیلی عقب تر از موضوع شدن این آیه برای تابلو فرش ها شما در خانه های مردم می توانستید کتابت و خط آیه "و ان یکاد" را  ببنیید.

این استاد دانشگاه ادامه داد: نکته دیگر این که تابلو فرشهای مذکور در حال حاضر برای کشور ما به یک نشانه و برند تبدیل شده که مسلمانان کشورهای دیگر آنها را به نام ما می شناسند. از این رو در سفرهایشان به ایران تابلو  و تابلو فرش های "و ان یکاد" را به عنوان سوغاتی به سرزمین خود می برند.

وی در خصوص عدم وجود نوآوری در طراحی تابلو فرش های قرآنی گفت: طراحان امروز ما دیگر دنبال تولید کار جدید و متفاوت نیستند و همه فقط می خواهند طرح های قدیمی را کپی کنند. جالب اینجاست که طرح های جدید مثل چهار قل، بسم الله الرحمن الرحیم، یا الله، سوره توحید و... قیمت های بیشتری در بازار دارند و تابلو فرش های منقوش به آیه "و ان یکاد" قیمت پائین تری دارند.  در هر حال همه این مسائل باعث شده اند تابلو فرش های "و ان یکاد" بیشتر مورد توجه قرار بگیرند و مردم ما اولیتشان خرید تابلو فرش های "و ان یکاد" است.

*نتیجه گیری
حتی اگر فرض کنیم آیه "و ان یکاد" برای در امان ماندن از اثرات چشم زخم موثر باشد؛ این سوال مطرح می شود که آیا تمام مشکلات ما و جامعه اسلامی در چشم زخم خلاصه می شود؟
جامعه ما در حال حاضر با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند که آیات و روایاتی از ائمه معصومین (ع) برای درمان و زدودن آن از چهره جامعه به ما رسیده است، اما متاسفانه ما از آنها غافلیم.
چرا ما به ندرت حدیث "من کنت مولاه فهذا علی مولاه"، حدیث سلسله‌الذهب، آیات صبر و جهاد، صفات مومنین و ... را در تابلو فرش های اهدایی مسولان به یکدیگر مشاهده می‌کنیم.
آیا فکر نمی‌کنید اگر تابلو فرش اهدایی به یک مسوول منقوش به آیه "الم یعلم بان الله یری* آیا نمی‌دانید خدا شما را می‌بیند" باشد، تاثیر بیشتری روی آن مسوول و کارگزار نظام اسلامی می‌گذارد و این هدیه باعث می‌شود آن مسوول پس از هربار مشاهده این تابلو به یاد حساب و کتاب و روز قیامت بیفتد و این در عملکرد او تاثیر خواهد گذاشت.
امیدواریم با همت مسوولان و طراحان، بزودی شاهد نقش بستن برخی آیات و روایات تاثیرگذار که متاسفانه با غفلت ما مهجور مانده‌اند، بر روی تابلوها، تابلوفرش‌ها و .. باشیم.

/ 0 نظر / 97 بازدید