فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

بنابر این، چشم زدگی و چشم زخم، یک واقعیت است و راه های دفع آن را هم، اسلام بیان داشته است، که از آن جمله دعا است. و هیچ مانعی هم ندارد که دعاها و توسل ها به فرمان خداوند جلوی تأثیر نیروی مرموز مغناطیسی چشم ها را بگیرد، همانگونه که دعا ها در بسیاری از عوامل مخرب دیگر، اثر می گذارد و آن ها را بفرمان خدا خنثی می کند. امیر مومنان ـ علیه السلام ـ نیز فرموده است: «االعین حق و الرقی حق»3 چشم زخم حق است و توسل به دعا برای رفع آن نیز حق است.


راه های علاج سحر و چشم زخم: همان طور که خداوند برای بعضی از دارو های مضر تأثیراتی را در بدن قرار داده و در بعضی از دارو ها اثراتی را قرار داده که تأثیرات دارو های مضر را از بین می برد برای بعضی از اعمال نیز تأثیراتی را در بدن ها و عقول مردم قرار داده است که همان سحر باشد و بر زبان انبیاء و اوصیاء آیات و ادعیه و اسماء و اعمالی جاری ساخته که ضرر آن سحر ها را دفع می کند. پس بهترین راه برای علاج این دو مقوله توجه به معارف و دستورات اهل بیت ـ علیهم السلام ـ است.
دستورات اهل بیت برای علاج سحر:
1. امیر المومنین می فرمایند: برای علاج سحر هفت مرتبه بگوید: بسم الله و بالله و سَنْسُدُّ عضدک باخیک و نجعل لکما سلطانا فلا یصلون الیکما بایاتنا انتما و من اتبعکما الغالبون.4
2. استعاذه و پناه بردن به خداوند متعال با خواندن معوذتین (سوره های قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق)5
3. خواندن آیات 54 تا 56 سوره اعراف.6
4. اسپند نیز موثر است. از رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل شده که بر هر یک از برگ و دانه اسپند ملکی موکل است که با آنهاست تا بپوسد و ریشه اش و شاخه اش غم و سحر را برطرف می کند.7
دستورات اهل بیت برای علاج چشم زخم:
1. امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمودند: سه مرتبه بگویید: ما شاء الله لا قوه الا بالله العلی العظیم.8
2. خواندن آیه 51 سوره قلم (و ان یکاد الذین کفروا ...)9
3. دست ها را مقابل صورت بگیرد و سوره حمد و توحید و قل اعوذ را بخواند و دست به صورت بکشد.10
4. خواندن معوذتین.11
5. دعایی که پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ برای امام حسن ـ علیه السلام ـ و امام حسین ـ علیه السلام ـ خواندند و به اصحاب نیز توصیه فرمودند: «اللهم یا ذا السلطان العظیم و المن القدیم و الوجه الکریم ذالکلمات التامات و الدعوات المستجابات عاف فلانا من انفس الجن و اعین الانس.»
اما این که، چه رابطه ای میان شکستن تخم مرغ ، دفع و رفع چشم زخم می باشد. منبع خاص و یا روایتی در این مورد، بدست نیامد که به آن اشاره داشته باشد. زیرا ذیل آیات (102) سوره بقره و آیه 116 سوره اعراف و آیه 51 سوره قلم روایاتی درباره چشم زخم و راه های جلوگیری از آن در بعضی از تعابیر آمده است. ولی هیچ گونه اشاره ای درباره تخم مرغ و شکستن آن نیامده است. فلذا بهترین راه در جهت رفع این گونه مشکلات، همان دستور پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و راه امامان معصومند که سفارش نموده اند، و آن راه، راه دعا و توسل ائمه ـ علیهم السلام ـ می باشد.
روی این جهت، این نکته نیز قابل یاد آوری است که قبول تأثیر چشم زخم به این معنی نیست که به کارهای خرافی و اعمال عوامانه در این گونه موارد پناه برده شود که هم خلاف دستورات شرع است و هم سبب شک و تردید افراد ناآگاه در اصل موضوع است، همانگونه که آلوده شدن بسیاری از حقایق با خرافات این تأثیر نامطلوب را در اذهان گذارده است. و همچنین خرافاتی امروزه بروز داده می شود و در جامعه رونق پیدا کرده است که حتی بسیاری از اصول عقاید وسنت های دینی را زیر سوال می برند. فلذا، راه معرفت به دین و سنت های دینی از بهترین راه های جلوگیری از خرافات و امور خرافی می باشد.
منابعه مطالعه:
حق و تکلیف، جوادی آملی.
اصول عقاید، محسن قرائتی.
آموزش عقاید، علامه طباطبایی

منبع:اندیشه قم


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: واقعیت , نیروی مرموز مغناطیسی , چشم زدگی , راه های علاج چشم زدگی


تاريخ : سه‌شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٢ | ۱:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : رضا محمدی فرد | نظرات ()
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.